Przejdź do treści

kierowca.org

Wszystkie artykuły →

Tuning

Range Rover Sport - cena, specyfikacja, silniki i porównanie z konkurencją

Range Rover Sport to rodzina luksusowych SUV-ów klasy premium, której trzecią generację (od 2022 r.) wyróżnia połączenie wszechstronności terenowej z nowoczesnym designem i technologią MHEV oraz hybryd plug-in. W 2026 roku model dostępny jest z trzema jednostkami silnikowymi: 2.0-litrą mild-hybrid, 3.0-litrą plug-in hybrydą oraz klasycznym 5.0-litrą V8, co pozwala wybrać odpowiedni poziom dynamiki i emisji CO₂ do 25 g/km dla wersji najczystszej. Artykuł przedstawia aktualne ceny brutto od 389 900 zł, szczegółowe specyfikacje wyposażenia, realne koszty eksploatacji oraz precyzyjne zestawienie z Range Rover, Range Rover Evoque i konkurencją marki - Porsche Cayenne, BMW X7 i Mercedes GLE.

Redakcja Kierowca.org15 min czytania

Range Rover Sport - definicja i generacje modelu

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Pierwsza generacja rodzinnego SUV-a premium debiutowała w 2005 roku jako kompaktowy model o położeniu w segmencie wyższej półki. Druga generacja wystartowała wiosną 2013 roku, a trzecia - odświeżona platforma - w 2022 r. Nowy Range Rover Sport III posiada 4,95 m długości, co stanowi istotne wydłużenie w stosunku do poprzednika.

2026 Range Rover Sport SV - Full Review & Features

Różnice między kolejnymi generacjami zjawiają się nie tylko w izometrii, ale także w zaawansowaniu technologii silnikowej. Druga generacja wprowadziła jednostki mild-hybrid, a trzecia rozszerzyła ofertę o hybrydy plug-in, które stanowią przełom w ekologii i dynamice jazdy tego SUV-a.

GeneracjaRok debiutuDługość [m]Rozstaw osi [m]
I20054,72,75
II20134,752,85
III20224,953,0

Tabela porównuje kluczowe wymiary trzech generacji modelu Sport z serii Range Rover. Trzecia generacja jest o 10 cm dłuższa od drugiej, co pozwala na zwiększenie praktyczności wnętrza bez rezygnacji z kompaktowych wymiarów zewnętrznych. Dla kontekstu warto podkreślić, że nowy Range Rover standardowy ma 5,0 m długości, a wersja przedłużona osiąga 5,25 m przy rozstawie 3,20 m.

Ewolucja jednostek napędowych w kolejnych generacjach odzwierciedla postęp w technologii silnikowej. Pierwsza generacja oferowała silniki 3,0 V6 oraz 4,4 V8 pochodzące od BMW. Druga generacja wprowadziła jednostki mild-hybrid w wersjach o mocy 249 KM, 300 KM i 350 KM. Trzecia generacja rozszerzyła ofertę o hybrydy plug-in P440e (440 KM) oraz P510e (510 KM), a także kontynuuje linię P300 oraz P400 MHEV. Dla porównania prędkość 0-100 km/h wymaga 4,5 s dla V8, natomiast hybrydy osiągają odpowiednio 5,8 s i 5,4 s.

Range Rover Sport jest pozycjonowany jako Segment I premium, konkurowając z Mercedesem GLE oraz BMW X7. Fundamentalny aspekt jego pozycjonowania to bardzo wysoka cena, co w Polsce przekłada się na sprzedanie w śladowych ilościach. Model Sport z pakietem SVR stanowi dodatkową ofertę dla entuzjastów wysokiej dynamiki. Istotny jest także fakt, że model ten jest bardzo drogi, co w naszym kraju ogranicza jego dostępność.

Opis modelu nie ma być jego bezkrytyczną pochwałą.

Specyfikacja techniczna Range Rover Sport - silniki, napęd i wymiary

Wersje silnikowe modelu Sport obejmują jednostki mild-hybrid oraz plug-in hybrid, a także sportowy silnik V8. Dostępne są cztery poziomy mocy: MHEV 249 KM, 300 KM i 350 KM, a także hybrydy P440e (440 KM) i P510e (510 KM). Silnik V8 o 530 KM zapewnia maksymalną wydajność w wersji SVR. Wszystkie jednostki spełniają normę emisji Euro 6d-ISC for, co stanowi istotny aspekt ekologiczny w segmencie premium.

Silnik sześciocylindrowy 3.0 l w wersjach MHEV generuje moc w przedziale 249-350 KM, a moment obrotowy waha się od 350 do 500 Nm. Przyspieszenie z 0 na 100 km/h waha się w zależności od wersji od 8,1 do 5,6 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 220 km/h. Hybrydy plug-in P440e i P510e oferują dodatkową mobilność elektryczną dzięki systemowi ładowania AC do 50 kW oraz zasięgowi elektrycznemu ponad 110 km przy maksymalnej prędkości 140 km/h w trybie czystej jazdy.

Silnik V8 5.0 l TwinTurbo w wersji 530 KM to połączenie klasycznej charakterystyki marki z nowoczesną technologią. Osiąga on 530 KM przy 600 Nm maksymalnego momentu, a przyspieszenie 0-100 km/h wynosi 4,8 sekundy. Prędkość maksymalna ten silnik ogranicza do 250 km/h. Wszystkie wymienione jednostki wyposażone są w 8-biegową automatyczną skrzynię ZF 8HP dostępną we wszystkich konfiguracjach silnikowych, co zapewnia płynne przełożenia i optymalną dynamikę.

System napędu 4x4 z mechanizmem Intelligent Drivetrain System zapewnia równomierny rozkład momentu pomiędzy osie, a tryb Terrain Response 3 umożliwia adaptację jazdy do różnych warunków terenowych. Dla tego rodzaju pojazdu istnieje możliwość przyczepy elektrycznej do 3500 kg, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem zarówno dla codiennej jazdy, jak i wypraw terenowych. System kontroli trakcji Electronic Stability Control działa wspólnie z innymi systemami bezpieczeństwa, zapewniając stabilność nawet w trudnych warunkach.

ModelDługość [m]Rozstaw osi [m]Prześwit [mm]
Range Rover Sport 20234,953,001780
Range Rover Standard5,003,001800
Range Rover Przedłużony5,253,201820

Długość 4,95 m oraz rozstaw osi 3,00 m czynią Range Rover Sport idealnym rozwiązaniem dla miłośników segmentu premium, którzy cenią sobie zwrotność w miejskich warunkach. Model ten wyposażony jest w niskie prześwit 1780 mm, co różni się od większego brata o 20 mm. Porównanie związane z innymi wariantami Range Rover pokazuje, że Sport oferuje kompromis pomiędzy przestrzenią a zwrotnością, co jest istotnym celem w tej klasie pojazdów.

Średni zasięg w trybie hybrydowym wynosi 730 km przy zużyciu 11 litrów paliwa na 100 km, co czyni ten model efektywnym pod względem ekonomicznym. Pojemność baku wynosi 80 litrów, a koszt przejechania 100 km szacuje się na 65 zł. Dla hybryd plug-in istotna jest ich zdolność do jazdy ponad 110 km wyłącznie na energii elektrycznej, co znacząco obniża koszty eksploatacji w codziennej adaptacji. Prędkość maksymalna w trybie elektrycznym wynosi 140 km/h, co umożliwia swobodną jazdę w warunkach miejskich.

Skrzynia automatyczna 8-speed ZF 8HP dostępna we wszystkich wersjach silnikowych zapewnia płynne przełożenia i optymalne wykorzystanie mocy silnika. System napędu 4x4 z trybem Terrain Response 3 to fundamentalny element platformy, pozwalający na jazdę w trudnych warunkach terenowych. Wymiary pojazdu, w tym długość 4,95 m i rozstaw osi 3,00 m, czynią go idealnym rozwiązaniem dla kierowców ceniących zarówno dynamikę, jak i praktyczność.

Podczas omówiania różnic w wymiarach warto podkreślić, że krótsza długość Sportu zapewnia lepszą zwrotność w miejskich warunkach, co jest istotne dla użytkowników codziennego ruchu. Zwrócić uwagę należy na to, że system 4x4 z trybem Terrain Response 3 umożliwia jazdę w trudnych warunkach terenowych, co czyni ten model wszechstronnym rozwiązaniem dla różnych warunków drogowych i pogodowych.

Cena Range Rover Sport - analiza rynku wtórnego w Polsce

Na podstawie danych AutoScout24 Polska średnia cena używanego Range Rover Sport z 2023 roku wynosi 403 000 zł. Oferty tego modelu w rynku wtórnym zaczynają się od 9 000 €, a najdroższe egzemplarze docierają do 50 000 €. Minimalny przebieg w ofertach wynosi 41 610 km, a maksymalny 146 045 km, co świadczy o różnej eksploatacji pojazdów. Są to realne oferty używanych egzemplarzy, gdzie 'range rover sport cena' znacząco różni się w zależności od wyposażenia i stanu technicznego.

Najtańsze egzemplarze z 2023 r. zaczynają się od 9 €, co odpowiada pojazdom z większym przebiegiem lub nieco starszym stanem. Z kolei najdroższe oferty do 50 € zazwyczaj obejmują wersje z nowoczesnym wyposażeniem dodatkowym oraz niskim przebiegiem. Różnice te w 'range rover sport ceny' odzwierciedlają różnice w wyposażeniu, historii serwisowej oraz ogólnym stanie technicznym pojazdów. Dostępne jednostki napędowe to silniki: elektryczno-benzynowy, elektryczno-diesel oraz diesel, co wpływa na ostateczną wartość rynkową.

Rok rejestracjiPrzebieg [km]Cena [€]Moc [KM]
01/20239987033510
02/20236380023300
03/20234161025249
04/202313097414351
05/20236427050441
06/20235500042551
07/20239832148510
08/2023646239249
09/20234925315300
10/20236860031530
11/20235268439510
12/2023991639300
01/2023939009300
02/20239300019400
03/202314604521400
04/20235828618400
05/20235992050400

Średni przebieg używanych egzemplarzy wynosi 75 847 km, a średnia cena 37,84 tys. € (403 000 zł) odzwierciedla zróżnicowanie ofert w zależności od rocznika rejestracji, przebiegu oraz mocy silnika. Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę może być możliwość odliczenia VAT-u, którą oferują niektóre oferty - szczególnie dla przedsiębiorstw kupujących pojazdy do celów firmowych. Największe różnice w 'range rover sport ceny' wynikają z różnicy w wyposażeniu dodatkowym oraz stanie technicznym. Podobne tendencje cenowe obserwuje się w 'range rover sport 2022 cena', co wskazuje na stabilny rynek wtórny dla tego segmentu SUV-ów.

Przy ocenie oferty zwróć uwagę na historię serwisową i aktualny przebieg - różnice w cenie często odzwierciedlają te czynniki. Skonsultuj wartość pojazdu z autoryzowanym serwisem Land Rover przed finalizacją zakupu, szczególnie przy cenach powyżej 100 000 €. Rozważ możliwość odliczenia VAT-u przy zakupie firmowym - wart to znaczących oszczędności przy cenach rynkowych.

Przy zakupie używanego samochodu emocje mogą utrudnić podjęcie rozsądnej decyzji.

CENY OFERT [TYS ]

Koszty eksploatacji Range Rover Sport - paliwo, serwis i ryzyko

Koszt przejechania 100 km w modelu Sport z serii Range Rover wynosi 65 zł, co wynika ze średniego spalania oleju napędowego na poziomie 11 litrów na 100 km przy cenie 5,90 zł za litr. To podstawowe wydatki, które kierowca musi uwzględnić w budżecie eksploatacyjnym, choć nie odzwierciedlają całkowitej sumy kosztów utrzymania tego luksusowego SUV-a. Średnie zużycie paliwa mieści się w normach emisji CO2 dla pojazdów klasy średniej do dużej, co wpływa na opłacalność eksploatacji w dłuższej perspektywie.

Zrównoważony zasięg 730 km w trybie mieszanym pozwala na planowanie dłuższych tras z większą pewnością, jednak rzeczywiste zużycie może się różnić w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych. Przy takim zasięgu kierowca może przejechać całą trasę za 474 zł, co odpowiada siedemnastokrotności kosztu 100 km. Pojemność baku wynosząca 80 litrów ogranicza częstotliwość tankowań, ale jednocześnie zwiększa jeden razem koszt tankowania.

Hybrydy plug-in w ofercie modelu Sport wykorzystują akumulator 31,8 kWh netto, który pozwala na zasilanie pojazdu z zakresu ponad 110 km w trybie elektrycznym. Szacunkowy koszt pełnego naładowania w domu przy cenie 0,80 zł/kWh wynosi 25,4 zł, co czyni tryb elektryczny ekonomiczną alternatywą dla dłuższych dojazdów do pracy. System ładowania AC/DC umożliwia szybkie doładowanie do 50 kW, redukując czas oczekiwania w podróży.

Standardowa częstotliwość wymiany oleju w nowym Range Rover Sport wynosi co 15 000 km lub co 12 miesięcy, co zapewnia optymalne parametry silnika i przedłuża żywotność komponentów. Przy średnim rocznym przebiegu 15 000 km kierowca może spodziewać się jednej wymiany oleju w ciągu roku, a koszt w autoryzowanym serwisie Land Rover mieści się w przedziale 1500-2500 zł. Regularny serwis okresowy zachowuje gwarancję producenta i zapobiega poważniejszym usterkom.

Ryzyko kradzieży znaczne jest dla modelu Sport z serii Range Rover ze względu na wysoką wartość pojazdu i popularność na rynku wtórnym, gdzie średnia cena używanego Range Rover Sport 2023 wynosi 403 000 zł. Brak dostępnych danych statystycznych o awaryjności utrudnia szacowanie rzeczywistych kosztów napraw w przypadku problemów technicznych. Zaleca się inwestycję w dodatkowy alarm i blokadę koła jako profilaktykę przed kradzieżą, a także rozważenie ubezpieczenia assistance, które pokrywa koszty awarii w pierwszej kolejności.

Jak obliczyć koszt eksploatacji Range Rover Sport na 100 km?

Koszt 100 km wynika z mnożenia średniego spalania 11 litrów przez cenę oleju napędowego 5,90 zł, co daje 64,90 zł, czyli zaokrąglone 65 zł. To koszt bazowy, który nie obejmuje amortyzacji, ubezpieczenia ani innych wydatków.

Jaki szałowy zasięg zapewnia Range Rover Sport w trybie mieszanym?

W trybie mieszanym model ten osiąga zasięg 730 km, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych SUV-ów w swojej klasie. Taki zasięg pozwala na pokonanie dużych dystansów bez konieczności częstego tankowania.

Czy hybryda plug-in Range Rover Sport opłaca się ekonomicznie?

Tak, szczególnie dla codziennych dojazdów do pracy. Zasięg elektryczny ponad 110 km oraz niski koszt ładowania 25,4 zł za pełny akumulator czynią tryb elektryczny korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli.

Jak często trzeba wymieniać olej w Range Rover Sport?

Standardowa wymiana oleju odbywa się co 15 000 km lub co 12 miesięcy, co dla średniego rocznego przebiegu 15 000 km oznacza jedną wymianę w roku. Koszt w autoryzowanym serwisie waha się od 1500 do 2500 zł.

Jakie zabezpieczenia rozważyć dla Range Rover Sport?

Warto zainwestować w dodatkowy alarm, immobilizer oraz blokadę koła. Dodatkowo ubezpieczenie assistance warto rozważyć jako profilaktykę przed kosztownymi awariami.

Porównanie z innymi modelami Land Rover - Range Rover vs Range Rover Sport

W ramach rodziny SUV-ów Land Rover dostępne są dwa podstawowe segmenty - klasyczny Range Rover oraz sportowa wersja modelu. Różnice między nimi dotyczą głównie wymiarów, rozstawu osi oraz szczegółów technicznych, które wpływają na praktyczność i styl jazdy.

Porównanie wymiarów i wymiarów pomiędzy modelami

Rozmiary poszczególnych wersji łatwo zestawić na podstawie długości i rozstawu osi. Standardowy Range Rover ma 5,0 m długości, natomiast jego przedłużona odmiana mierzy 5,25 m. Różnica ta wynosi 2,5 cala lub 6,35 centymetra. Nowy Range Rover Sport jest o 5 cm krótszy od większego brata, co czyni go bardziej zwrotnym w miejskich warunkach. W wersjach bazowych rozstaw osi wynosi 3,0 m, podczas gdy w przedłużonej wersji stosuje się 3,20 m, co zwiększa komfort dla pasażerów w tylnych rzędach.

Analiza różnic w układzie światła i zderzakach

Wyróżniającą cechą sportowego SUV-a jest jego specyficzny układ światła. Ten model posiada wąskie poziome światła zespolone z tyłu, co nadaje mu bardziej agresywny charakter. W przeciwieństwie do tego, standardowy Range Rover wyposażony jest w tradycyjne światła pionowe. Inne istotne różnice dotyczą osłony chłodnicy oraz formy zderzaków - w wersji Sport elementy te są bardziej wykształcone i skromniejsze w designie. Należy podkreślić, że model Sport ma mniejszy prześwit, co wpływa na dynamikę jego zachowania, ale może ograniczać przestrzeń dla ładunku w porównaniu do dłuższych wersji.

Porównanie wnętrza i elementów kontrolnych

Wnętrze obu modeli jest zbliżone pod względem jakości wykonania i materiałów, różniąc się jedynie kilkoma istotnymi elementami. Kierownica w wersji Sport ma inny kształt oraz inne przyciski sterujące, co wpływa na komfort i intuicyjność obsługi. Tunele środkowe - czyli przestrzeń między pasem jazdy a drzwiami - również uległy modyfikacji. Dodatkowe różnice to inne kratki wentylacyjne oraz osłona zegarów w pokładzie. System infotainment występuje we wszystkich wersjach w formie ekranu 13,1 cala, zapewniającego jednolitą i nowoczesną nawigację oraz dostęp do multimedialnych funkcji.

ModelDługość [m]Rozstaw osi [m]Prześwít [cm]
Range Rover Standard5,03,0160
Range Rover Przedłużony5,253,20165
Range Rover Sport4,953,0155

Źródło: dane techniczne producenta Land Rover, 2026 r.

Przy wyborze pomiędzy tymi modelami warto zwrócić uwagę na konkretny profil użytkowania. Jeśli zależy na maksymalnej przestrzeni i komforcie dla pasażerów, lepszy będzie Range Rover Przedłużony. Dla kierowcy ceniącego zwrotność i sportowe prowadzenie - model Sport.

FAQ - najczęstsze pytania o zakup Range Rover Sport

Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zakupu używanego modelu Sport z rodziny Range Rover, w tym aspekty finansowe, techniczne i rynkowe.

Czy warto kupić używany Range Rover Sport?

Tak, pod warunkiem przeprowadzenia gruntownej weryfikacji. Średnia cena używanego Range Rover Sport 2023 w Polsce wynosi 403 000 zł, a koszt rocznej eksploatacji przy średnim przebiegu 85 000 km szacuje się na około 37 100 zł. Przykładowo, roczny serwis w autoryzowanym serwisie Land Rover wypada 8 500 zł, a paliwo przy średnim zużyciu 11 l/100 km kosztuje 28 600 zł przy cenie 2,60 zł/l. Warto podkreślić, że awaryjność pozostaje na razie tematem niezbadanym, a ryzyko kradzieży może wpływać na wysokość składki OC, co zwiększa koszty utrzymania własności.

Jakie są koszty utrzymania w porównaniu do konkurencji?

Model Sport z serii Range Rover należy do segmentu premium, co przejawia się wyższymi kosztami serwisu i części zamiennych w porównaniu do konkurencji. Przejechanie 100 km tego SUV-a kosztuje 65 zł przy cenie paliwa 2,60 zł/l, co czyni go droższym w eksploatacji niż mniej prestiżowe modele tej samej klasy. Dodatkowo, regularne przeglądy w autoryzowanych serwisach mogą wymagać kwot rzędu 8-12 tys. zł rocznie, zwłaszcza gdy auto ma ponad 80 000 km.

Czy można go uzyskać na leasingu?

Tak, model Sport z rodziny Range Rover dostępny jest na leasing operacyjny, co jest popularną formą finansowania dla przedsiębiorców. Przykładowo, przy leasingu 60-miesięcznym na kwotę 403 000 zł przy wkładzie własnym 20 % (80 600 zł), miesięczna rata wyniesie 6 200 zł. Warunki leasingu mogą się różnić w zależności od wyceny i okresu spłaty, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą finansowym - różnice między leasingiem a kredytem mogą wpłynąć na ostateczną cenę o ponad 15 000 zł.

Jakie są różnice między wersją MHEV a hybrydą plug-in?

Różnice między tymi wersjami są istotne zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. Wersja MHEV (mild hybrid) dostępna w 2023 r. ma moc 300 KM (221 kW), brak zasięgu elektrycznego i osiąga prędkość 0-100 km/h w 8,1 s. Natomiast hybryda plug-in P440e oferuje 440 KM, zasięg elektryczny ponad 110 km oraz przyspieszenie do 100 km/h w 5,8 s. Przy tej samej cenie wyprzedaży hybryda P440e z zasięgiem elektrycznym ponad 110 km redukuje koszt paliwa o 30 % w mieście, co czyni ją bardziej opłacalną dla osób często przejeżdżających w warunkach miejskich.

Czy auto ma możliwość odliczenia VAT-u?

Tak, możliwość odliczenia VAT-u istnieje dla firm prowadzących działalność gospodarczą. Podatek wynosi 23 % od ceny zakupu i może być zaliczony na zaliczkę VAT, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych. Przykładowo, przy zakupie za 403 000 zł VAT wyniesie 75 190 zł, które firma może zaliczyć na zaliczkę VAT. Należy jednak zwrócić uwagę, że odliczenie jest możliwe tylko w przypadku, gdy środek trwały będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej.

Gdzie szukać ofert - AutoScout24 Polska czy dealerzy?

Rozwiązanie zależy od priorytetów kupującego. AutoScout24 Polska oferuje 19 ofert na Range Rover Sport 2023 z przebiegiem od 41 610 km do 146 045 km, średni przebieg 85 000 km, co czyni platformę atrakcyjną dla osób szukających konkurencyjnych cen. Natomiast dealerzy mogą mieć dostęp do aut w perfekcyjnym stanie z gwarancją oraz pakietami dodatkowymi, które zawierają rozszerzoną gwarancję i assistance. Przy poszukiwaniu auta z 2023 r. z silnikiem 3.0 MHEV, AutoScout24 pokazuje 17 ofert z ceną średnią 403 000 zł, natomiast dealerzy często wymagają premii 5-10 % za gwarancję, co zwiększa koszt początkowy, ale może przełożyć się na niższe koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie.

Redakcja Kierowca.org · wszystkie artykuły