Volkswagen Up - definicja, generacje i liczba wariantów
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Volkswagen Up! definiuje się jako miejski hatchback dostępny na rynku w latach 2011-2023. Samochód powstał w dwóch generacjach produkcyjnych, które łącznie oferują 57 różnych wariantów. Pierwsza generacja, produkowana w latach 2011-2016, zawiera 22 warianty modelu ze średnim zużyciem paliwa 6-7 L/100km. Druga generacja - odświeżony model z 2016 roku - dostępna w 35 wariantach, gdzie możliwe jest znacznie niższe spalanie w granicach 4-7 L/100km.
Rozróżnienie między wersjami 3d i 5d Volkswagen Up! ma istotny wpływ na praktyczność i cenę samochodu. Większość wariantów prezentuje się jako kompaktowy samochód Volkswagen w konfiguracji hatchback z silnikiem benzynowym oraz skrzynią manualną. Wśród dostępnych wersji wyposażenia znajdują się trzy główne pozycje: Move Up!, R oraz S. Model Move Up! zasługuje na szczególną uwagę jako najpopularniejsza wersja wyposażenia w ofercie.
Wśród wersji wyposażenia wyróżniają się move up!, R i S.
Kolejna generacja - Facelift 2016-2023 - zwiększa liczbę wariantów do 35, wprowadzając nowocześniejszą stylistykę oraz rozbudowaną gamę opcji. Dla każdego z 57 wariantów istotne są parametry takie jak średnie zużycie paliwa, moc silnika oraz cena wyjściowa. Na rynku wtórnym dostępnych jest 93 używanych samochodów VW Up! z roczników 2012-2023, co czyni ten model atrakcyjnym wyborem dla kupujących.
| Wariant | Generacja | Spalanie [L/100km] | Moc [KM] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 BlueMotion Technology 60KM | Facelift 2016 | 4,9 | 60 | 12 050 |
| 1.0 BlueMotion Technology 75KM | Facelift 2016 | 4,9 | 75 | 13 500 |
| 1.0 MPI 60KM | 2011-2016 | 6,0 | 60 | 14 200 |
| 1.0 TSI 90KM | Facelift 2016 | 5,8 | 90 | 18 900 |
| 1.0 TSI 115KM | Facelift 2016 | 6,0 | 115 | 22 400 |
Ceny używanych VW Up! kształtują się w przedziale od 12 050 zł do 41 450 zł, przy czym mediana rynkowa wynosi 23 450 zł. Przed zakupem używanego egzemplarza zaleca się sprawdzenie VIN ze względu na dostępność 93 aut na rynku wtórnym. Wersje 3d oferują nieco niższą cenę, ale ograniczoną przestrzeń w tylnej części, co czyni wersje 5d bardziej praktycznymi dla rodzin.
ŚREDNIE ZUŻYCIE PALIWA [L100KM] DLA WYBRANYCH MAREK W 2026
Spalanie Volkswagen Up - dane dla wszystkich 57 wariantów
Precyzyjne określenie zużycia paliwa stanowi istotny czynnik przy wyborze Volkswagen Up w 2026 roku. Dla każdego z 57 dostępnych wariantów mikrosamochodu Volkswagen zaprovisionowano dane o minimalnym i maksymalnym spalaniu, co umożliwia świadome porównanie kosztów eksploatacji.
Tabela poniżej przedstawia wszystkie konfiguracje VW Up z podziałem na najniższe i najwyższe wartości zużycia paliwa, moc silnika oraz cenę katalogową. Dla wariantów, których dane cenowe nie są jeszcze dostępne, zastosowano znak pauzy.
| Wariant | Min spalanie [l/100km] | Max spalanie [l/100km] | Moc [KM] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|
| Move up! 1.0 60KM | 4 | 5 | 60 | 45 900 |
| R 1.0 75KM | 4 | 5 | 75 | 52 500 |
| S 1.0 TSI 90KM | 4 | 6 | 90 | 58 900 |
| GTI 1.0 TSI 115KM | 5 | 7 | 115 | 64 500 |
| e-up 82KM | 4 | 4 | 82 | 68 900 |
Pierwsza generacja Volkswagen Up, produkowana w latach 2011-2016, charakteryzuje się 22 dostępnymi wariantami konfiguracyjnymi. Dla tych modeli typowe jest zużycie paliwa w przedziale 6-7 l/100km, co wynika głównie z mniejszej optymalizacji silników w porównaniu do późniejszych generacji.
Druga generacja - znana jako Facelift (2016-2022) - oferuje 35 wariantów z ulepszoną charakterystyką spalania. W tym segmencie można zaobserwować najniższe wartości zużycia, z ograniczeniem do 4 l/100km dla najbardziej oszczędnych jednostek BlueMotion. To właśnie ta generacja stanowi fundamentarny krok w kierunku lepszej efektywności energetycznej.
Średnie zużycie paliwa Volkswagen Up w 2026 roku wynosi 5,7 l/100km dla wersji benzynowych. Gdy porównamy te wyniki z innymi modelami marki, VW Up pozostaje jednym z najoszczędniejszych mikrosamochodów dostępnych na rynku. Volkswagen Taigo z uśrednionym zużyciem 6,4 l/100km plasuje się tuż za kompaktowym samochodem Volkswagen, a T-Cross z 6,7 l/100km wymaga już znacznie więcej paliwa.
Najbardziej efektywny pod względem paliwowym silnik w ofercie VW Up to wersja BlueMotion z 4 l/100km. Z kolei sportowa wersja GTI-up z 115 KM charakteryzuje się wyższym zużyciem - 6,4 l/100km, co jest naturalnym skutkiem większej mocy i agresywniejszej charakterystyki silnika.
Volkswagen Up-zużycie paliwa waha się w granicach 4-7 l/100km w zależności od wariantu. Dla automatycznych wersji VW Up transmisja automatyczna może zwiększyć średnie zużycie o 0,3-0,5 l/100km w porównaniu do manualnych. To istotna różnica dla kierowców planujących dłuższe trasy.
Przy cenie paliwa 6,65 zł/L koszt przejechania 100 km w najoszczędniejszym wariancie wynosi 26,60 zł, a w najgorszym - 46,55 zł. Średni koszt, przy 32,00 zł za 100 km, odzwierciedla typowe zużycie 5,7 l/100km. Dla używanych egzemplarzy warto przyjrzeć się zużyciu paliwa w warunkach miejskich i trasowych - różnica może wynosić nawet 1,5 l/100km.
Generacja Facelift ogranicza spalanie do 4 l/100km dzięki nowoczesnym silnikom TSI i systemom start-stop. GTI-up z 115 KM wykazuje wyższe zużycie - 6,4 l/100km - co jest niezwykle istotne przy ocenie kosztów eksploatacji tej sportowej wersji.
Roczne koszty paliwa dla przebiegu 10 000 km wahają się od 2 700 zł (minimalne spalanie) do 4 700 zł (maksymalne). Dla 15 000 km te kwoty wynoszą kolejno 4 000 zł i 7 000 zł, a dla 20 000 km - 5 300 zł i 9 300 zł. Takie rozpisanie pomaga określić rzeczywiste koszty posiadania VW Up w różnych scenariuszach eksploatacyjnych.
Przemyślany projekt wnętrza zapewnia pasażerom wyjątkowo dużo przestrzeni jak na samochód klasy mini.
Przy wyborze wariantu z silnikiem TSI rozważ instalację LPG, co obniży średnie zużycie o około 0,5 l/100km. Dla używanych egzemplarzy warto sprawdzić historię serwisową - regularna wymiana oleju może zmniejszyć zużycie o 5-7%. Te czynniki dodatkowe wpływają na ostateczną efektywność paliwową każdego egzemplarza VW Up.
Ceny Volkswagen Up - używane auta, ceny nowe i koszty eksploatacji
Rynek wtórny Volkswagen Up kształtuje się zazwyczaj w przedziale od 12 050 zł do 41 450 zł, a mediana cen wynosi 23 450 zł. Dostępnych jest 93 egzemplarzy z lat 2012-2023, gdzie najczęściej spotykana konfiguracja to hatchback z silnikiem benzynowym i manualną skrzynią. Istotne są dane: 53,3% ogłoszeń odnotowało w ostatnim czasie obniżkę ceny, a AutoUncle zidentyfikował 10 ofert poniżej wartości rynkowej.
Rynek wtórny - oferuje - 93 egzemplarzy. Przedział cenowy - wyznacza - 12 050-41 450 zł. Mediana cen - odzwierciedla - 23 450 zł. Auto z 2013 roku marki Volkswagen najczęściej występuje w wersji z silnikiem 1,0 L i ręczną transmisją, co potwierdzają statystyki ofert w portalach ogłoszeniowych.
Średni czas sprzedaży średniego egzemplarza wynosi 41 dni, co świadczy o umiarkowanej dynamice rynku. Aktualna oferta obejmuje egzemplarze z przebiegiem dochodzącym do 211 912 km. Dostępne są także wersje 5-drzwiowe (5d), które cieszą się większym zainteresowaniem ze względu na dodatkową elastyczność w użytkowaniu. VW Up z automatyczną skrzynią wymaga szczególnej uwagi przy ocenie kosztów eksploatacji.
Analiza mediany cen i czasu sprzedaży średniego egzemplarza
Medianę cen w wysokości 23 450 zł należy traktować jako wartość reprezentatywną dla całego rynku używanych Volkswagen Up. Jest to poziom, przy którym 50% ofert znajduje się poniżej, a 50% powyżej tej kwoty. Przy tym samym czasie sprzedaży średniego egzemplarza 41 dni, można zaobserwować stabilność rynku, niekiedy z lekkim trendem wzrostowym w segmencie aut z niskim przebiegiem.
Maksymalny przebieg dostępnych egzemplarzy wynosi 211 912 km, co odzwierciedla zarówno dojrzałość rynku, jak i różnorodność ofert. Wersje 5drzwiowe (5d) z automatyczną skrzynią przekraczają tę granicę częściej, co może wpływać na ich wartość rezydualności. Dla porównania, VW Up z 2016 roku traci na wartości około 242 zł miesięcznie.
Obliczenie rocznych kosztów paliwa dla różnych przebiegów
Roczne koszty eksploatacji Volkswagen Up w 2026 roku zależą od przebiegu i wybranej konfiguracji. Dla 10 000 km przejechania koszt paliwa waha się od 2 700 zł do 4 700 zł, dla 15 000 km - od 4 000 zł do 7 000 zł, a dla 20 000 km - od 5 300 zł do 9 300 zł. Kalkulacje bazują na cenie paliwa 6,65 zł/L oraz średnim zużyciu 5,8 l/100 km.
Średni koszt przejechania 100 km wynosi 32,00 zł, co czyni VW Up stosunkowo ekonomicznym w eksploatacji. Użytkownicy powinni zwracać uwagę na historię serwisową, zwłaszcza przy zakupie wersji GTI. VW Up z automatyczną skrzynią może wymagać większych nakładów na konserwację, co potwierdzają opinie właścicieli.
Prezentacja wersji wyposażenia i konfiguracji Volkswagen Up
Główne wersje wyposażenia Volkswagen Up to move up!, R oraz S, które różnią się poziomem wyposażenia i charakterystyką użytkowania. Modele dostępne są w dwóch nadwoziach: 3d i 5d, co pozwala na dobranie odpowiedniej konfiguracji do potrzeb klienta. Produkcja przeprowadzana była w latach 2011-2022, z wyjątkiem GTI, które dostępne były w latach 2017-2022.
Specjalną pozycję zajmuje e-up, który pojawił się na rynku w 2016 roku jako wersja elektryczna. VW Up z automatyczną skrzynią zyskuje coraz większe zaufanie, choć wymaga dokładnego sprawdzenia VIN przed zakupem, szczególnie przy egzemplarzach z wyższym przebiegiem.
PRZEDZIAŁ CEN UŻYWANYCH VOLKSWAGEN UP [ZŁ]
Porównanie Volkswagen Up z konkurencją - spalanie, ceny i osiągi
W segmencie kompaktów miejskich VW Up wypiera rywali pod względem efektywności energetycznej, oferując średnie zużycie paliwa na poziomie 5,8 l/100km. To istotna przewaga nad większością konkurencji, zwłaszcza w porównaniu do modeli z podobnej rodziny Volkswagena.
| Model | Średnie spalanie [l/100km] | Orientacyjna cena [zł] |
|---|---|---|
| Volkswagen Taigo | 6,4 | 12 050-41 450 |
| Volkswagen T-Cross | 6,7 | 12 050-41 450 |
| Volkswagen Lavida | 7,4 | 12 050-41 450 |
| Volkswagen Polo | 7,4 | 12 050-41 450 |
| Volkswagen T-Roc | 7,4 | 12 050-41 450 |
| Toyota Wigo | 6,0 | 12 050-41 450 |
| Toyota Glanza | 6,0 | 12 050-41 450 |
| Ford KA | 6,0 | 12 050-41 450 |
| Peugeot 208 | 6,2 | 12 050-41 450 |
| Skoda Citigo | 6,2 | 12 050-41 450 |
Tabela prezentująca porównanie volkswagen move up 1.0 mpi z najpopularniejszymi konkurentami ujawnia, że VW Up wypiera Toyotę Wigo oraz Forda KA pod względem najniższego zużycia paliwa w segmencie - oba modele osiągają 6,0 l/100km. Natomiast modele Volkswagena z rodziny Lavida, Polo i T-Roc wypadają najsłabiej z 7,4 l/100km, co czyni je mniej atrakcyjnymi dla osób szukających maksymalnej oszczędności.
| Przebieg [km] | Zużycie [l] | Koszt [zł] |
|---|---|---|
| 10 000 | 580 | 3 857 |
| 15 000 | 870 | 5 785 |
| 20 000 | 1 160 | 7 714 |
Roczne koszty paliwa przy volkswagen up spalanie 5,8 l/100km wynoszą 3 857 zł za 10 000 km, 5 785 zł za 15 000 km oraz 7 714 zł za 20 000 km przy cenie 6,65 zł/L. Te wartości umożliwiają szybką ocenę całkowitego kosztu eksploatacji w zależności od intensywności użytkowania.
Pierwsza generacja Volkswagen Up (2011-2016) oferowała 22 warianty z zużyciem 6-7 l/100km, co odzwierciedlało mniej zaawansowane rozwiązania techniczne. Drugą generację po facelifticie z 35 wariantami rozpoczęła produkcję w 2016 roku, wprowadzając niższe zużycie dzięki BlueMotion Technology oraz szerszą gamę silników.
Warto przyjrzeć się historii serwisowej przy zakupie używanego VW Up - utrzymanie niskiego średniego zużycia paliwa Volkswagen Up! wymaga regularnej wymiany filtrów i płynu chłodniczego. Dla ekonomicznych miejskich przejazdów dostępna jest alternatywa w postaci elektrycznej e-up!.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o Volkswagen Up
Sekcja zawiera odpowiedzi na najważniejsze problemy, które interesują potencjalnych nabywców VW Up - od wyboru wersji, przez koszty eksploatacji, po realne ryzyka związane z używaniem tego modelu.
Jakie są różnice między wersją 3d a 5d Volkswagen Up?
Wersja 3d charakteryzuje się trzema drzwiami z tyłu, natomiast 5d oferuje pięć drzwi, co znacząco podnosi komfort codziennego użytkowania. Wariantów łącznie jest 57, z czego 35 to konfiguracje 5d (Facelift 2016), a pozostałe 22 to 3d (generacja 2011-2016).
Czy Volkswagen Up dostępny jest z automatyczną skrzynią?
Z automatyczną skrzynią dostępny jest VW Up w wersjach TSI 90KM i 115KM drugiej generacji (Facelift 2016). Zgodnie z danymi AutoUncle, najczęściej spotykana na rynku konfiguracja to hatchback, Benzyna oraz skrzynia manualna, co oznacza, że automatyczna skrzynia nie jest standardem, a manualna dominuje w segmencie wtórnym.
Jakie są koszty eksploatacji najoszczędniejszego silnika Volkswagen Up?
Koszty eksploatacji najoszczędniejszego silnika zależą od przebiegu i obowiązujących stawek paliwowych. Przy cenie paliwa 6,65 zł/L roczne koszty przejazdu 10 000 km wynoszą 2700-4700 zł, a przy 20 000 km - 5300-9300 zł. Średnie zużycie dla najbardziej efektywnej jednostki to 5,7 l/100km benzyny, 6,0 l/100km dla TSI 90KM oraz 6,4 l/100km dla LPG.
| Przebieg [km] | Koszt paliwa [zł] |
|---|---|
| 10 000 | 2700-4700 |
| 15 000 | 4000-7000 |
| 20 000 | 5300-9300 |
Czy warto kupić używany VW Up z?
Rynek wtórny VW Up z lat 2012-2023 oferuje 93 używanych egzemplarzy w cenach od 12 050 zł do 41 450 zł, z medianą 23 450 zł. Najczęściej spotykana konfiguracja to hatchback z manualną skrzynią. Zgodnie z oceną ekspertów, 'Volkswagen Up! to miejski maluch z charakterem', co czyni go atrakcyjną opcją dla kierowców ceniących zwrotność i niskie koszty eksploatacji.
Jakie są najczęstsze usterki tego modelu?
Trzy najczęstsze problemy to: awaria czujnika masowego powietrza (naprawa 300-500 zł), problem z działaniem klimatyzacji (wymiana czujnika temperatury za 400-600 zł) oraz drgania przy biegu jałowym spowodowane uszkodzeniem łożysk korbowodu. Przed zakupem używanego auta zaleca się sprawdzenie VIN oraz przeprowadzenie 10 kontroli głównych punktów.
Czy można go zamontować z LPG?
Montaż LPG w VW Up jest możliwy, choć wymaga wyboru odpowiedniego układu. Przy średnim zużyciu 6,4 l/100km i cenie 6,65 zł/L koszt przejechania 100 km wynosi 18,46 zł dla LPG. Inwestycja w instalację kosztuje 4 500-6 500 zł dla nowego auta, 3 500-5 000 zł dla używanego. Przy rocznym przebiegu 15 000 km zwrot nastąpi po 2-3 latach eksploatacji.
Redakcja Kierowca.org · wszystkie artykuły